Medijacija
Medijacija
Što je Medijacija?
Medijacija je postupak u kojem treća neutralna osoba (MEDIJATOR) pomaže strankama u nastojanju da postignu obostrano prihvatljivo rješenje spora. Medijator je treća neutralna osoba koja posreduje u rješavanju spora između stranaka u skladu s principima medijacije. Stranke u sporu mogu se sporazumjeti, prije i nakon pokretanja sudskog postupka do zaključenja glavne rasprave, da spor riješe u postupku medijacije.
Postupak medijacije pokreće se pismenim ugovorom o medijaciji koji potpisuju stranke u sporu i medijator. Kada stranke u postupku medijacije iznađu rješenje spora, uz pomoć medijatora, sačinit će pismeni sporazum o nagodbi i odmah ga potpisati
Principi postupka medijacije:
1. dobrovoljnost - Strane u sporu pokreću postupak medijacije i sudjeluju u postizanju obostrano prihvatljivog sporazuma dobrovoljno.
2. povjerljivost - Postupak medijacije povjerljive je prirode. Izjave stranaka iznesene u postupku medijacije ne mogu se bez odobrenja stranaka koristiti kao dokaz u bilo kojem drugom postupku. Medijator će informacije koje mu budu dostavljene u toku odvojenih sastanaka sa svakom strankom posebno zadržati u tajnosti i neće o njima raspravljati s drugom stranom, ukoliko drugačije nije dogovoreno.
3. jednakost stranaka - Stranke u postupku medijacije imaju jednaka prava.
4. neutralnost medijatora - Medijator će posredovati na neutralan način, bez ikakvih predrasuda u pogledu stranaka i predmeta spora .
Kantonalni sud u Odžaku se ne koristi medijacijom kao načinom za rješavanje sporova iz razloga što se medijacija koristi u prvostupanjskim građanskim predmetima pred općinskim sudom, a Kantonalni sud u Odžaku postupa po tim predmetima po podnesenoj žalbi stranke u drugostupanjskom građanskom postupku.