Evropski dan pravde - #jednakapravazasve
Učiniti pravosudni sistem dostupnijim građanima, cilj je Europskog dana pravde koji se od 2003.godine, obilježava u posljednjoj sedmici mjeseca oktobra kako bi se, kroz različite aktivnosti, građanima ukazalo na mogućnosti ostvarivanja prava i zaštite kroz funkcionisanje pravosudnog sistema.
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne iHercegovine, u saradnji sa međunarodnim partnerima, realizuje niz aktivnosti koje za cilj imaju osiguravanje jednakih prava za sve građane i građanke BiH.
Pristup pravdi mora biti jednak za sve građane pred sudom, a odnos nosioca pravosudnih funkcija prema svim korisnicima pravosudnog sistema mora biti isti, bez obzira na porijeklo, rasu, spol, dob, vjeru, nacionalnost, društveni ili ekonomski status, kao i svaku drugu okolnost koja ima za svrhu ili posljedicu da bilo kojem licu onemogući ili ugrožava priznavanje, uživanje ili ostvarivanje na ravnopravnoj osnovi, prava i sloboda u svim oblastima života.
Unapređenje rodne ravnopravnosti u pravosuđu BiH i Unapređenje položaja ranjivih grupa u kontaktu sa pravosuđem, posebno su u fokusu VSTV-a BiH kroz Projekat “Unapređenje efikasnosti sudova i odgovornosti sudija i tužilaca u BiH – treća faza” koji Vijeće realizuje uz podršku Vlade Švedske i u saradnji sa Sudskom administracijom Švedske (SNCA) i Agencijom za izvršenje Švedske (SEA) te sudovima iz BiH iŠvedske. |
U proteklom periodu, realizivane su brojne aktivnosti s cijem osiguravanja jednakog pristupa pravdi svim građanima i građankama BiH.
Neke odaktivnosti su:
1. Implementacija Strategije za unapređenje rodne ravnopravnosti u pravosuđu na osnovu koje sve pravosudne institucije trebaju izraditi vlastite akcione planove, sa ciljem unapređenja rodne ravnopravnosti u pravosudnim institucijama. VSTV BiH je Strategiju za unapređenje rodne ravnopravnosti u pravosuđu usvojilo 2020. godine, čime je BiH postala prva zemlja u regionu koja je usvojila ovu vrstu dokumenta i započela strateški pristup u njenoj implementaciji.
2. Osiguravanje kontinuirane primjene Smjernica o prevenciji seksualnog i rodno zasnovanog uznemiravanja u pravosudnim institucijama u BiH, kroz imenovanje savjetnika i savjetnica za prevenciju seksualnog uznemiravanja i uznemiravanja na osnovu spola, u svim pravosudnim institucijama.
3. VSTV BiH unaprijedioje sistem prikupljanja podataka o predmetima diskriminacije i predmetima rodno zasnovanog nasilja, a izvršena jei analiza predmeta diskriminacije na sudovima u BiH kako bi bilo utvrđeno stvarno stanje te kako bi mogle biti poduzete odgovarajuće mjere s ciljem unapređenja ove oblasti.
4. Kreiran je Izvještaj o arhitektonskoj i urbanističkoj pristupačnosti objekata pravosudnih institucija osobama sa invaliditetom koji pokazuje da niti jedna pravosudna institucija u Bosni i Hercegovini nije 100% pristupačna osobama sa invaliditetom. Izvještaj je dio aktivnosti usmjerenih ka promoviranju i podršciu ostvarenju prava ranjivih grupa u kontaktu sa pravosuđem. Prema rezultatima izvještaja, prosječna pristupačnost svih pravosudnih institucija objekata iznosi 32%. Navedeni rezultat pokazatelj je da je arhitektonska i urbanistička pristupačnost objekata pravosudnih institucija osobama sa invaliditetom na alarmantno niskom nivou, te da je neophodno poduzeti mjere, kako bi se objekti pravosudnih institucija adaptirali, na način da zadovolje važeće standarde, urbanističko-tehničke uvjete i normative za sprečavanje stvaranja arhitektonsko-urbanističkih barijera. Na osnovu rezultata Izvještaja, VSTV BiH je izdao preporuku svim rukovodiocima pravosudnih institucija da, kod planiranja kapitalnih ulaganja u okviru budžeta za neku od narednih godina, vode računa o utvrđenoj potrebi adaptacije objekata.