ВСТВ БиХ први пут са статусом посматрач учествовао на Генералној скупштини Европске мреже правосудних вијећа
(Кориштене фотографије Европске мреже правосудних вијећа)
Високо судско и тужилачко вијеће БиХ по први пут са статусом посматрача учествовало је на Генералној скупштини Европске мреже правосудних Вијећа која је од 12. до 14. јуна одржана у Риму.
ВСТВ БиХ статус посматрача у ЕНЦЈ-у добило је стицањем кандидатског статуса БиХ, чиме му је омогућава да пуноправно учествује у активностима ове мреже.
На овом форуму, представници држава чланица ЕНЦЈ-а расправљали су о питању приступа правди с посебним фокусом на рањиве групе, као и о утјецају вјештачке интелигенције и дигитализације на приступ правди.
Дио програма Скупштине било је и такмичење „Награда за позитивну промјену“ током којег је ВСТВ БиХ, уз још четири правосудна савјета, из Шпаније, Низоземске, Енглеске и Француске, презентовао иновативне праксе, везане за приступ правди рањивих група (особа са инвалидитетом) и/или дигитализацију.
Вијеће је представило „Мој водич кроз кривични поступак“, публикацију намијењену дјеци жртвама/свједоцима кривичних дјела, с циљем упознавања ове рањиве групе с њиховим правима током покретања и трајања кривичног поступка, која је уједно прилагођена и слијепим и слабовидним особама.
Кроз представљање ове публикације на форуму ЕНЦЈ-а, ВСТВ БиХ доприноси ширењу свијести и примјера најбоље праксе међу европским судовима, истичући важност прилагођавања правосудних система како би се боље заштитила дјечја права током кривичних поступака.
Генерална скупштина ЕНЦЈ-а такођер је одржала изборе за новог предсједника и пет чланова Одбора. За предсједницу ЕНЦЈ-а изабрана је Маделеине Матхиеу, чланица Високог савјета за правосуђе Француске. Делегација ВСТВ-а БиХ коју су предводили предсједник ВСТВ-а БиХ Халил Лагумџија и директор Секретаријата ВСТВ-а БиХ, Адмир Суљагић, присуствовала је и пријему који је поводом одржавања Генералне скупштине у Риму у Италији организовао предсједник Италије, Сергио Маттарелла.
Европска мрежа правосудних савјета (ЕНЦЈ) обједињује националне институције држава чланица Европске уније, које су независне од извршне и законодавне власти и које су одговорне за подршку правосуђу у независном спровођењу правде.